Teatr STEP
Tomasza Micha
CZYLI DZIAŁALNOŚĆ TWÓRCZA
Tuż po powstaniu Show Tanecznego STEP Tomasz Mich zajął się tworzeniem pierwszych spektakli tanecznych takich jak “Szyszymora”, czy “Skóra i lateks”, która w 2010 roku została wystawiona na deskach Teatru Rozrywki i zebrała nominację do prestiżowej nagrody “Złotej Maski” za choreografię dla Tomasza Micha.
W 2013 roku STEP zaczął powiększać swój zespół w Chorzowskim Centrum Kultury i zapraszać do współpracy większą ilość tancerzy, aktorów i wokalistów, czego owocem był spektakl “Gwiazda”, mający swoją premierę rok później. W tym samym okresie Tomasz Mich (odpowiedzialny za pomysły, reżyserię, kostiumy oraz choreografie) podjął współpracę z Tomaszem Owczarkiem (reżyseria, scenariusze oraz przygotowanie aktorskie) i Aleksandrą Konior-Gapys (przygotowanie wokalne), dzięki czemu pod szyldem Studia Musicalowego STEP Tomasz Micha powstały pierwsze przedstawienia produkcji Chorzowskiego Centrum Kultury, które w późniejszym czasie wyznaczyły drogę rozwoju i nakreśliły unikatowy i spójny styl z gatunku spektaklu muzycznego, który (aktualnie już) Teatr STEP prezentuje w każdej kolejnej produkcji.
Pierwsze dwa spektakle - “Kochaj i tańcz” (2015), które powstało na podstawie powieści Manuli Kalickiej oraz polskiego filmu o tej samej nazwie, oraz “Jak nie my, to kto?” (2016); najstarszy spektakl, który nadal mamy w naszym repertuarze, a także pierwszy spektakl Studia Musicalowego STEP z całkiem oryginalną fabułą w scenariuszu napisanym przez Alinę Moś-Kerger - zachęciły twórców do eksperymentowania z formą, dzięki czemu w 2017 roku powstał osobny odłam STEP - Teatr STEP Tomasza Micha, który rozpoczął swoją działalność pod Stowarzyszeniem założonym przez Tomasza Micha i Tomasza Owczarka. Po pierwszych dwóch premierach Teatru STEP - “Ja się boję sama spać” (2016) oraz “Zbrodnia i kara” (2017) z napisanym przez Tomasza Owczarka scenariuszem bazującym na klasycznej powieści Fiodora Dostojewskiego - oraz wystawianych w tym samym czasie spektaklach Studia Musicalowego STEP - “Rollercoaster” (2017) i “Hotel Czarna Magnolia” (2018) - działalność sceniczna obu odłamów zaczęła przenikać się w takim stopniu, że od kilku lat wszystkie nasze produkcje traktujemy jako dokonania Teatru STEP Tomasza Micha i każdy kolejny spektakl tworzony jest właśnie pod tym szyldem.
Przez kolejne lata nasze przedstawienia zaczęły poruszać coraz odważniejsze kwestie, wszystkie bazujące na autorskich pomysłach i oryginalnych fabułach; przybierając tym samym coraz większe formy, kiedy zaczęliśmy bawić się estetyką, formą oraz przekazem. Coraz bardziej efektowne choreografie i elementy taneczne, coraz więcej autorskich aranżacji muzycznych i pierwsze oryginalne utwory, coraz bardziej wymagające wyzwania aktorskie, coraz bardziej unikatowe kostiumy, elementy wizualne i scenograficzne, ale też historie, które miały za zadanie wywoływać emocje, poruszać, uczyć i bawić jednocześnie. Właśnie dzięki ciężkiej pracy, motywacji, ambitnemu podejściu i rodzinnej atmosferze naszej społeczności taki rozwój stał się możliwy. Został zbudowany również dzięki nowym utalentowanym artystom, którzy pojawili się w naszych szeregach jako tancerze, aktorzy, wokaliści, ale wykazali również inne kreatywne umiejętności, które stały się nieodzowną częścią naszych spektakli i z każdą kolejną produkcją dodają jeszcze więcej świeżości tworzonym przez nas światom; Maciej Mendyka, który odpowiedzialny jest za scenografię, kostiumy oraz stronę wizualną, a także asystenturę przy choreografiach, Tomasz Drogokupiec, który tworzy aranżacje muzyczne, autorskie utwory oraz pisze i tłumaczy teksty piosenek do naszych spektakli, czy Filip Zaród, również odpowiedzialny za asystenturę przy choreografiach. Inni nasi tancerze, którzy pomagali przy choreografiach w naszych wcześniejszych spektaklach to m.in. Karolina Noworolnik i Daria Resztak. Oprócz scenariuszów Aliny Moś-Kerger, na których opiera się większość naszych spektakli, od 2022 roku współpracujemy również z Janem Naturskim, a przygotowania wokalistów do spektakli od 2023 roku podjęła się także Monika Kulczyńska.
Wszystkie nasze spektakle muzyczne, które swoje premiery miały przez ostatnie pięć lat - “Poprawiny” (2019), “Korpo” (2020), “Tron” (2022) oraz odświeżona wersja spektaklu “Hotel Czarna Magnolia” (2023) - wraz z produkcją “Jak nie my, to kto?” z 2016 roku są stałymi pozycjami w naszym repertuarze i grane są na wielu scenach na śląsku, ale też poza nim. Jednak przede wszystkim naszym STEPowym domem jest Chorzowskie Centrum Kultury, w którym możecie zobaczyć nas czasem nawet po kilka razy w miesiącu! Przez ostatnie lata występowaliśmy dla szerokiego przekroju widowni, braliśmy również udział w przeglądach oraz festiwalach, m.in. Przeglądzie Małych Form Artystycznych w Chorzowie, Festiwalu FARA w Chorzowie, konferencji Festiwalu Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA!Fest czy Jesiennym Festiwalu Teatralnym w Nowym Sączu.
Aktualnie pracujemy nad naszym najnowszym spektaklem pod tytułem “Ćma”, którego premiera przewidziana jest na początek 2024 roku. A na tym nie poprzestajemy! Chcemy zarażać naszą pasją, energią i unikatowym spojrzeniem na sztukę, którą budujemy wspólnie; bazując na przyjaźni, dobrych wartościach, wyjątkowych talentach różnorodnych ludzi, którzy są częścią naszej rodziny, ale przede wszystkim na miłości do sceny, tańca, muzyki i aktorstwa.
Chcecie poczuć to na własnej skórze? Zapraszamy na nasze spektakle! Więcej o naszych dotychczasowych produkcjach i aktualnym repertuarze znajdziecie w zakładce “SPEKTAKLE”.